Egyre kínosabb az Európai Parlament időhúzása, rövidesen döntenie kell Magyar Péter mentelmi jogáról

2025. május 13. 19:20

Nem véletlenül húzza az időt az Európai Parlament: Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztéséről kellene dönteniük a képviselőknek. Ráadásul az Európai Unióban súlyos gazdasági bűncselekménynek minősülő bennfentes kereskedelem gyanúja miatt hamarosan újra napirendre kerülhet a politikus védettsége, amit korábban még meg akart szüntetni.

2025. május 13. 19:20
null

Egyre nyilvánvalóbb, hogy szándékosan húzza a döntést az Európai Parlament Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztéséről. A magyar hatóságok tavaly szeptemberben, majd tavaly novemberben egy másik ügyben is kérték a mentelmi jog felfüggesztését, legutóbb pedig idén május elején jelentette be Roberta Metsola, az EP néppárti elnöke, hogy egy újabb, harmadik ügy kapcsán is érkezett egy kérés.

Az első kérelem tavaly szeptemberben érkezett be, amely Magyar diszkóbotrányával és a telefonlopási üggyel kapcsolatos nyomozás lefolytatása érdekében kéri Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését. 

A főügyészség abban az esetben folytathat nyomozást, ha felfüggesztették Magyar mandátumát.

A diszkóbotrány értékessé tette a védelmet

Emlékezetes, hogy a Tisza párt elnökét tavaly júniusban, az Ötkert nevű budapesti szórakozóhelyről – vállalhatatlan viselkedése miatt – a biztonsági őrök vezették ki. Az ellenzéki politikus a szemtanúk szerint a szórakozóhely előtt is tovább balhézott. Sőt, a szórakozóhelyen összetűzésbe keveredett egy férfival, aki felvételeket készített róla, ezért Magyar Péter elvette a telefonját, majd a Dunába dobta. A rendőrség garázdaság és rongálás gyanújával nyomozást indított, ám az EP-képviselő mentelmi joga hátráltatja a vizsgálatot

 

Ezt is ajánljuk a témában

A második eset szintén egy magánvádas eljárás. Tavaly novemberben egy második kérelmet is benyújtottak a magyar hatóságok a baloldali politikus mentelmi jogának felfüggesztésére. Az EP jogi szakbizottságának (JURI) szóvivője akkor annyit közölt, hogy két külön esetről van szó, míg a Legfőbb Ügyészség világossá tette, csak a lopási ügyben adtak be kérelmet.

Sajtóinformációk szerint a második esetben egy fideszes politikus perelné be a Tisza Párt elnökét rágalmazásért, de ezt hivatalosan azóta sem erősítették meg. 

A harmadik kérelem idén májusban érkezett az Európai Parlamenthez, amelyet szintén nem Polt Péter legfőbb ügyész kezdeményezett. Az Index később úgy értesült, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság fordult az Európai Parlamenthez. A lap úgy értesült, a bíróság egy magánvádas ügyben kérte a politikus mentelmi jogának felfüggesztését, amit a Mi Hazánk Mozgalom feljelentése alapján indítottak.

Ezt is ajánljuk a témában

Roberta Metsola gyakran emlegeti Magyar Pétert

A Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztésére irányuló harmadik, idén májusi kérelem az első feltételezésekkel szemben tehát úgy tűnik, nem a bennfentes kereskedelem ügyében folytatott nyomozással függ össze. 

Ez azt jelenti, hogy az Európai Parlament hamarosan egy negyedik ügyben is vizsgálhatja, megalapozott-e felfüggeszteni a Tisza Párt elnökének védettségét.

Ezt is ajánljuk a témában

A Magyar Nemzeti Bank és a Nemzeti Nyomozó Iroda 2025 elején indított nyomozást, mivel felmerült, hogy Magyar Péter még 2023 nyarán bizalmas információk birtokában kereskedett Opus-részvényekkel a Budapesti Értéktőzsdén. A tiltott tőzsdei kereskedés rendkívül súlyos gazdasági bűncselekménynek számít, ráadásul az idevonatkozó magyar jogszabályok az Európai Unió minden tagállamra nézve kötelező irányelveivel azonosak. Ráadásul, ha beigazolódik a bennfentes kereskedés gyanúja, súlyosbító körülménynek számít, hogy Magyar Péter abban az időszakban a Bankholding felügyelőbizottsági tagjaként, pénzügyi intézmény tisztségviselőjeként követte el a bűncselekményt.

A bennfentes kereskedelem gyanúja

Magyar Péter a gyanú szerint bizalmas, belső információ birtokában vásárolt 2023 július 21-én Opus-részvényeket. A politikus a jelek szerint tudatában volt annak, hogy a pénteki tőzsdezárás után az Opus Global Nyrt. nagyszabású részvény-visszavásárlási programot hirdet, aminek köszönhetően jelentősen megnőtt a részvények árfolyama. A Tisza Párt elnöke a tőzsdezárás előtt néhány órával az összes részvényét eladta, majd Opus-papírokat vásárolt. A következő, hétfői kereskedési napon pedig eladta ezeket a részvényeket, immár jóval magasabb árfolyamon, ezzel több tízmillió forint hozamot ért el. Az ügyben azért indult vizsgálat, mert Magyar Péter volt barátnője, Vogel Evelin egy kiszivárgott hangfelvételen arról beszélt, hogy az ellenzéki politikus olyan információk birtokában tőzsdézett, amelyekről „nem lehetett volna tudnia”.

Ahogy korábban a Mandiner beszámolt róla, a bennfentes kereskedelem csak az Európai Unió irányelve alapján vizsgálható és büntethető, nincs érdemben nemzeti mozgástér. Éppen ezért ebben az ügyben Magyar Péter összeesküvés-elméletei nem működhetnek és az eddig napvilágra került részletek nem a Tisza Párt elnökének ártatlanságát vetítik előre.

A telefonlopás felértékelte az Európai Parlamentet

Magyar Péter a tavaly júniusi diszkóbotránya előtt többször is világossá tette, hogy nem kívánja felvenni európai parlamenti mandátumát. A politikus – aki évekig diplomata volt Brüsszelben – 2023-ban még azt mondta,

a legnagyobb kamuállás a világon havi 20 ezer euróért.

A politikus egy kiszivárgott Messenger-beszélgetésben azt is megjegyezte

képviselőként elég két hetet kint lenni, és a képviselőség a legnagyobb kamuállás a világon havi 20 ezer euróért.

Ezt is ajánljuk a témában

A Tisza Párt elnöke nem csak kamuállásnak nevezte az EP-képviselőséget, de a tavaly júniusi választások kampányában azt is kiemelte,

megszüntetné a mentelmi jog intézményét és ő maga sem tart rá igényt. A politikus a diszkóbotránya óta ugyanakkor már nem tett hasonló kijelentést.

Ezt is ajánljuk a témában

Akár másfél évig is elhúzódhat a mentelmi ügy?

Noha az első kérelem a mentelmi jog felfüggesztéséről már tavaly szeptemberben beérkezett az Európai Parlamenthez, még mindig nem került napirendre az ügy. A Magyar Nemzet friss információi szerint ráadásul annak ellenére sincs még mindig döntés, hogy a napokban 

többször is összeül a héten az Európai Parlament jogi bizottsága és a testület már olyan ügyeket is tárgyalt, amelyek később érkeztek, mint a Magyar mentelmi jogára vonatkozó kérelmek.

Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő korábban közösségi oldalán arról számolt be

Megbízható EP-s források szerint május közepéig biztosan nem kerül sor Magyar Péter meghallgatására a mentelmi eljárásában az illetékes EP-s szakbizottságban. Legkevesebb tehát 8 hónap, közel 250 nap telik majd el Brüsszel Péter meghallgatásáig azután, hogy az illetékes hatóságok kezdeményezték Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését.

Gyorsítható lenne az eljárás, ha lenne rá szándék

Az Európai Parlament képviselőit mentelmi jog védi, amelynek célja, hogy politikai okokból ne lehessen elmarasztalni őket. Magyar Péter ezért rendszeresen azzal próbál védekezni, hogy vele szemben a magyar hatóságok azért nyomoznak, hogy ő és a pártja ne indulhassanak a 2026-os választásokon. A mentelmi jog felfüggesztését megalapozó ügyek ugyanakkor ellentétesek az állításával, mivel aligha kötődnek Magyar politikai tevékenységéhez.

Az EP eljárása szerint, ha beérkezik a nemzeti hatóságoktól a mentelmi jog felfüggesztésére vonatkozó kérés, akkor a parlament elnöke ennek tényét – az ügyek részletezése nélkül – bejelenti, majd kijelölnek az illetékes szakbizottságban egy jelentéstevőt. Ezt követően a bizottság tagjai mérlegelik az adott ügyet és meghallgatják a képviselőt. Fontos, hogy a bizottságban nem azt vizsgálják, hogy a nemzeti hatóságok gyanúja mennyire megalapozott és miképp folyik a nyomozás, hanem a mandátum felfüggesztésére vonatkozó kérelmet, elsősorban azt, politikai indíték áll-e a háttérben, vagy megalapozott az eljárás.

A parlamenti bizottság a jelentést utolsó lépésként az EP plenáris ülése elé terjeszti, magáról a mentelmi jogról pedig a képviselők döntenek, egyszerű többségi szavazással. A tapasztalatok alapján szinte mindig a mentelmi jog felfüggesztéséről döntött a parlament.

Az EP-képviselők hasonló esetekben egyébként maguk mondanak le mentelmi jogukról, ezzel is alátámasztva ártatlanságukat. Magyar Péter ugyanakkor már többször is jelezte, nem mond le a védelemről.

A tapasztalatok azt mutatják, kevesebb, mint egy hónap alatt is meghozhatta volna a mentelmi jog felfüggesztéséről szóló döntést az Európai Parlament. A közelmúlt legnagyobb korrupciós ügye, 

a Qatargate-botrány kirobbanásakor, 2023-ban Marc Tarabella szocialista képviselő ügyében kevesebb, mint egy hónap alatt döntött a parlament. 

Politikai hátterű ügyekben sem jellemző, hogy egy évnél tovább húzódna a mentelmi jog felfüggesztéséről szóló döntés: 2021-ben a katalán függetlenségi népszavazás miatt lázadással és hűtlen kezeléssel vádolt Carles Puigdemont mentelmi jogáról egy év után döntött a parlament.

Magyar Péter – állításával szemben – mentelmi jogának felfüggesztésekor ugyanakkor aligha lehet – a magánvádas eljárásokra tekintettel – politikai indokból még hosszú hónapokig elhúzni a döntést. Ha az Európai Parlament a következő hónapokban nem veszi napirendre az erről szóló szavazást, akkor azt kockáztatja, hogy tovább csökken az uniós intézményekbe vetett bizalom. 

Ráadásul a bennfentes kereskedelem kirívó gazdasági bűncselekménynek számít az EU mércéje szerint, emellett az MNB-nek is jelentéstételi kötelezettsége van a vizsgálat lefolytatásáról az illetékes uniós intézmények felé.

A Tisza Párt elnökének egyértelműen az lenne az érdeke, hogy minél tovább, a 2026-os választásokig elhúzódjon a mentelmi ügyével kapcsolatos döntés. A politikus szemmel láthatóan addig is politikai haszonra próbál szert tenni, a kormány ellehetetlenítési kísérletének beállítva támogatói előtt az ellene folyó nyomozásokat.

Így tartják sakkban Magyar Pétert Weberék

Szemlátomást tehát jól jön Magyar Péternek az EP-s kamuállása. S bár a 2024-es kampányban még azt hangoztatta, hogy megszüntetné a mentelmi jog intézményét, és ő maga sem tart rá igényt, a diszkóbotránya kapcsán azóta sem jelezte, hogy lemondana erről a védettségről. A Mandiner kérdésére korábban László András fideszes EP-képviselő arra is rámutatott, hogy Magyar brüsszeli főnöke, Manfred Weber és pártja, az Európai Néppárt a magyar politikust mentelmi ügyeivel zsarolhatja, így kényszerítve rá a Tisza Párt teljes frakcióját,  hogy az EPP-nek megfelelően szavazzanak még a kényes kérdésekben is. Ezért cserébe, pedig mindent megtesznek annak érdekében, hogy Magyar Péternek zűrös ügyei ellenére ne legyen félnivalója, és arra törekednek, hogy a 2026-os országgyűlési választások utánra húzzák el a politikus mentelmi jogi ügyét az EP-ben.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Purger Tamás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pandaka pygmaea
2025. május 13. 22:07
Hamarosan a wéberék (&c.o.) is rájönnek, hogy - hiába tűnik egy szervilis, hasznos idiótának - egy kibaszott elmebeteget ajnároznak.
csakegyittlako
2025. május 13. 21:52
://mosonszolnok.network.hu/blog/mosonszolnok-klub-hirei/amit-orban-viktor-nem-tett-ki-a-honlapjara-allambiztonsagi-multjarol
csakegyittlako
2025. május 13. 21:49
a Féreg te vagy,.
Hohokam
2025. május 13. 21:45
Undorító féreg...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!